často kladené otázky

Ako skoro po očkovaní proti COVID-19 môžem absolvovať liečbu kŕčových žíl?

Odporúčame, aby ste po očkovaní proti koronavírusu počkali 2 týždne a až potom si dali liečiť kŕčové žily. Ak dostávate očkovaciu látku Pfizer, dokončite svoje 2 dávky a potom nás navštívte najmenej 2 týždne po druhej dávke. V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte kliniku na čísle +421 2/326 111 11 .

 1. Čo sú kŕčové žily a ako vyzerajú?
 2. Čo sú to pavúčie žily a ako vyzerajú?
 3. Prečo sa u ľudí vyvinú kŕčové žily?
 4. Prečo sú kŕčové žily škodlivé pre moje zdravie?
 5. Čo ak si kŕčové žily neliečim?
 6. Prečo sa kŕčové žily objavujú iba na jednej nohe?
 7. Spôsobuje prekríženie nôh kŕčové žily?
 8. Čo je to špecialista na kŕčové žily?
 9. Potrebujem tieto žily?
 10. Bolí to odstránenie kŕčových žíl?
 11. Sú lokálne kožné lasery účinnou liečbou metličkovitých žíl?
 12. Aký typ roztoku sa vstrekuje do žíl?
 13. Koľko ošetrení budem potrebovať?
 14. Zasahuje liečba žíl do mojich pracovných alebo domácich povinností?
 15. Čo by som mal očakávať po liečbe?
 16. Ako skoro po ošetrení žíl môžem lietať?
 17. Môžete mi povedať o cvičení a mojej liečbe žíl?
 18. Kedy sa mi vyliečia kŕčové žily?
 19. Vrátia sa ošetrené žily?
 20. Aké sú možné komplikácie, ak nemám žiadnu liečbu?
 21. Mám počkať, kým dokončím svoju rodinu?
 22. Môžem sa liečiť, ak som tehotná alebo dojčím?
 23. Aký je význam toho, že užívam perorálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú liečbu (HRT)?
 24. Aké sú náklady na liečbu?
 25. Vyžaduje si liečba žíl pobyt v nemocnici?

Čo sú kŕčové žily a ako vyzerajú?

Kŕčové žily sú na nohách, často sú veľké, hrudkovité a vyduté na koži. V niektorých prípadoch môžu byť nebezpečné a môžu mať za následok kožné zmeny, opuchy a ulcerácie.

 

Čo sú to pavúčie žily a ako vyzerajú?

Pavučinové žilky sú drobné červené alebo fialové žilky, ktoré sa objavujú v zhlukoch ako pavučina. Pavúčie žily môžu byť špičkou ľadovca, keďže cca. 20 % ľudí s metličkovými žilami má hlbšie žilové problémy, ktoré by sa mali liečiť, aby sa pavúčie žily liečili.

 

Prečo sa u ľudí vyvinú kŕčové žily?

Existuje silná dedičná zložka rozvoja kŕčových žíl. Ak majú vaši rodičia kŕčové žily, je veľká šanca, že budete mať kŕčové žily aj vy. Kŕčové žily sa môžu vyvinúť aj bez rodinnej anamnézy. V každom prípade stojí za to, aby ich skontroloval flebológ.

 

Prečo sú kŕčové žily škodlivé pre moje zdravie?

Napriek všeobecnému názoru nie sú kŕčové žily len kozmetickým problémom. Hromadenie krvi v kŕčových žilách môže spôsobiť ťažkosti, únavu a nepohodlie v nohách. Ak sa kŕčové žily neliečia, môžu prerásť do kožných zmien a dokonca do kožných ulcerácií. Ak máte kŕčové žily, najlepšie urobíte, ak si ich necháte skontrolovať u flebológa a necháte si ich správne zvládnuť.

 

Čo ak si kŕčové žily neliečim?

Ochorenie žíl je progresívne a ak sa nelieči, je pravdepodobné, že sa časom zhorší. Zvyšujúce sa príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri neliečených kŕčových žilách, zahŕňajú únavu nôh, ťažkosť, bolesť, pulzovanie, nepokoj, brnenie, svrbenie, necitlivosť a opuch. Ak sa kŕčové žily neliečia, môžu sa vyvinúť závažnejšie komplikácie, ako je flebitída, krvné zrazeniny, dermatitída a vredy žíl.

 

Prečo sa kŕčové žily objavujú iba na jednej nohe?

Kŕčové žily je možné dostať len na jednej nohe. Duplexné ultrazvukové vyšetrenie však často odhalí skryté kŕčové žily aj na druhej nohe. Na liečbu viditeľných kŕčových žíl musíme liečiť aj hlbšie žilové problémy.

 

Spôsobuje prekríženie nôh kŕčové žily?

Nie. Medzi spôsobom sedenia a rozvojom kŕčových žíl nie je žiadny vzťah.

 

Čo je to špecialista na kŕčové žily?

Špecialista na kŕčové žily (alebo flebológ) je lekár, ktorý prešiel rozsiahlym školením v oblasti ochorenia a liečby kŕčových žíl.

 

Potrebujem tieto žily?

Kŕčové žily a pavúčie žily nie sú funkčné. Akonáhle sa žily stanú abnormálnymi, naše telo nájde alternatívne cesty so zdravými žilami na prenos krvi. Žily vám nikdy nedôjdu. Kŕčové žily obehu neminú. V skutočnosti sa to zlepšuje aj bez nich.

 

Bolí to odstránenie kŕčových žíl?

Množstvo pociťovaného nepohodlia sa bude líšiť v závislosti od jednotlivca. Použité ihly sú mimoriadne jemné (podobne ako akupunktúrne ihly) a mnohé z nich takmer vôbec necítite. Vstreknutý roztok môže na krátky čas mierne štípať. Ak sa používa EVLA, dochádza k minimálnemu nepohodliu, pretože sa vykonáva v lokálnej anestézii.

 

Sú lokálne kožné lasery účinnou liečbou metličkovitých žíl?

Napriek preukázanej užitočnosti pri liečbe veľkých kŕčových žíl pomocou EVLA je liečba žíl na nohách laserovým svetlom na kožu zatiaľ sklamaním. V súčasnosti môžu byť dostupné lasery veľmi užitočné pri liečbe drobných kozmetických žiliek na tvári, ale v porovnaní s odbornou skleroterapiou boli výrazne menej účinné na žilky na nohách. Taktiež lokálna laserová terapia nie je ani zďaleka bezbolestná.

 

Aký typ roztoku sa vstrekuje do žíl?

Súčasné odporúčané a TGA schválené riešenia používané na skleroterapiu v Bratislave sa označujú ako „detergentové sklerotizanty“. Tetradecylsulfát sodný a polidokanol sú 2 detergentné sklerotizanty široko používané na celom svete. Hypertonický fyziologický roztok (koncentrovaná slaná voda) má obmedzené využitie pri liečbe kŕčových žíl. Dr Paraskevas bude diskutovať o týchto skleroterapeutických riešeniach podrobnejšie na úvodnej návšteve.

 

Koľko ošetrení budem potrebovať?

Váš liečebný protokol, ktorý zahŕňa počet požadovaných ošetrení, bude stanovený na vašej prvej konzultácii.

 

Zasahuje liečba žíl do mojich pracovných alebo domácich povinností?

Ide o procedúru typu walk-in, walk-out. Väčšina ošetrení trvá približne 30 minút. Po liečbe by nemal byť narušený váš denný režim, môžete sa vrátiť k bežným povinnostiam.

 

Čo by som mal očakávať po liečbe?

Väčšina pacientov po zákroku pociťuje mierne nepohodlie, ale nič, čo by narušilo vašu každodennú rutinu. Je dôležité pozorne dodržiavať pokyny po zákroku, ktoré zahŕňajú chôdzu, nosenie kompresných pančúch a pitie veľkého množstva vody.

Ako skoro po ošetrení žíl môžem lietať?

Je potrebné vyhnúť sa lietaniu dlhšiemu ako 4 hodiny počas 3 týždňov liečby kŕčových žíl endovenóznou laserovou abláciou (EVLA) alebo ultrazvukom riadenou skleroterapiou (UGS). Existuje zvýšené riziko hlbokej žilovej trombózy (DVT) počas letu. Okrem toho, zotavenie a sledovanie sú dôležitými fázami hojenia. Pri letoch kratších ako 4 hodiny môžu pacienti letieť do 1-2 týždňov po liečbe. Ako preventívne opatrenie je však dobré dodržiavať pokyny na dlhé trasy.

Môžete mi povedať o cvičení a mojej liečbe žíl?

Najlepšie je vyhnúť sa zdvíhaniu ťažkých bremien a akejkoľvek namáhavej činnosti asi 4-5 dní po ošetrení. To umožňuje telu zotaviť sa po procedúre. Je tiež dôležité chodiť 30 minút denne.

 

Kedy sa mi vyliečia kŕčové žily?

Po liečbe môže kŕčové žily trvať mnoho mesiacov, kým sa uzdraví, čo sa líši od pacienta k pacientovi. Dobrou správou je, že úľava od väčšiny symptómov prichádza rýchlo po liečbe, zvyčajne v priebehu niekoľkých týždňov.

 

Vrátia sa ošetrené žily?

Pri správnej liečbe sa žily nevrátia, pretože ich telo absorbovalo. Časom sa však môžu objaviť nové žily. Ako rýchlo a koľko sa objaví, závisí od toho, či máte zdedené žily, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že sa zhoršia. Ďalšie faktory, ako je začatie užívania tabliet, otehotnenie alebo zamestnanie s dlhodobým státím, môžu ovplyvniť vývoj abnormálnych žíl.

 

Aké sú možné komplikácie, ak nemám žiadnu liečbu?

Pri veľkých kŕčových žilách sa môžu spontánne vytvárať krvné zrazeniny v povrchových žilách a zriedkavejšie aj v hlbokých žilách. Zrazeniny v hlbokých žilách (hlboká žilová trombóza alebo DVT) sa môžu uvoľniť a dostať sa do pľúc, čo môže spôsobiť pľúcnu embóliu, život ohrozujúci stav. Na dolných končatinách sa môžu vyvinúť kožné zmeny vrátane zvýšenej alebo zníženej pigmentácie, kožného ekzému (venózna dermatitída), stvrdnutia kože a podkožného tuku (lipodermatoskleróza) a vredov na nohách. Vredy môžu byť plačlivé, infikované a bolestivé a ich liečenie môže trvať dlhšie.

 

Mám počkať, kým dokončím svoju rodinu?

Otehotnenie s existujúcimi kŕčovými žilami povedie len k tomu, že sa žily s vývojom tehotenstva výrazne zhoršia. Flebológovia sa zhodujú, že liečba kŕčových žíl sa najlepšie vykonáva pred tehotenstvom alebo medzi tehotenstvom.

 

Môžem sa liečiť, ak som tehotná alebo dojčím?

Skleroterapii je najlepšie sa vyhnúť počas tehotenstva alebo dojčenia. Toto sa odporúča, aj keď v súčasnosti neexistujú žiadne zdokumentované dôkazy, ktoré by naznačovali, že skleroterapia nie je bezpečná počas tehotenstva alebo dojčenia. Liečba žíl počas tehotenstva nie je taká účinná, často vedie k zlým výsledkom. Odporúča sa vyhnúť sa skleroterapii, ak sa v rámci liečebného cyklu predpokladá gravidita. Žily, ktoré sa objavia počas tehotenstva, by sa mali liečiť pred ďalšou graviditou, aby sa predišlo ich zhoršeniu pri nasledujúcich graviditách.

 

Aký je význam toho, že užívam perorálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú liečbu (HRT)?

Perorálna antikoncepcia a hormonálna substitučná liečba – estrogén aj gestagén sa podieľajú na zvyšovaní rizika trombózy, či už máte alebo nemáte liečbu žíl. Užívanie nízkej dávky antikoncepčných tabliet alebo HSL zvyšuje riziko hlbokej žilovej trombózy 3-násobne v porovnaní s tými, ktoré neužívajú tieto lieky. Celková korekcia tohto zvýšeného rizika si vyžaduje ukončenie hormonálnej liečby na minimálne 4 týždne. Zdá sa, že zvýšené riziko sa znižuje, čím dlhšie užívate lieky. V súčasnosti neexistuje dôkaz, že počas skleroterapie alebo liečby EVLA užívanie antikoncepčných tabliet s nízkou dávkou alebo HSL skutočne zvyšuje riziko trombózy nad už existujúce riziko pred liečbou.

 

Aké sú náklady na liečbu?

Očakávané náklady na liečbu sa medzi jednotlivcami líšia a budú poskytnuté písomne ​​po vašom posúdení. Zľava je nárokovateľná cez Medicare s výnimkou najmenších pavúčích žíl. V Bratislave záchranná sieť Medicare prepláca oprávneným pacientom po dosiahnutí prahovej hodnoty. Uistite sa, že ste zaregistrovaný ako rodina alebo pár v záchrannej sieti Medicare.

Formuláre môžu byť poskytnuté pri vašej úvodnej konzultácii alebo sú dostupné online na Medicare Australia. Všetky platby sa majú vykonať v deň kontroly/spracovania v hotovosti, EFTPOS, kreditnou kartou alebo šekom. Diners karty v súčasnosti nie sú akceptované.

 

Vyžaduje si liečba žíl pobyt v nemocnici?

Pre naše ošetrenie žíl na nohách nie je potrebný žiadny hospitalizačný príjem. Skleroterapia, ultrazvukom riadená skleroterapia, endovenózna laserová ablácia, žilové lepidlo VenaSeal atď. – všetky tieto procedúry sa vykonávajú na klinike.