Panvové, vaginálne a vulválne kŕčové žily

Panvové, vaginálne a vulválne kŕčové žily sa vyskytujú v oblasti slabín a okolo nich a môžu sa zhoršiť (exacerbovať) po predchádzajúcej liečbe vrátane laserovej alebo rádiofrekvenčnej ablácie, skleroterapie alebo chirurgickej ligácie (s alebo bez stripovania) safenofemorálneho spojenia alebo môže sa vyskytujú aj po viacnásobnom tehotenstve av niektorých prípadoch po jednom tehotenstve. Môžu byť prítomné so sprievodnými príznakmi alebo bez nich.

Je možné liečiť kŕčové žily panvy, vagíny a vulvy?

Panvové, vaginálne a vulválne kŕčové žily sa dajú celkom efektívne liečiť skleroterapiou riadenou ultrazvukom. Tento postup vykonávajú skúsení starší flebológovia. Vyžaduje použitie pokročilého ultrazvukového zariadenia a starostlivú izoláciu panvových žíl. Rovnako ako pri kŕčových žilách dolných končatín, liečené žily prejdú procesom tvrdnutia nazývaným skleróza a nakoniec ich telo absorbuje. Akonáhle sú tieto žily liečené, akékoľvek preťaženie alebo symptómy spojené s hromadením krvi v nich by sa mali vyriešiť.

Môžu sa kŕčové žily v oblasti slabín vyskytnúť u mužov?

Áno. Kŕčové žily v oblasti slabín netrápia len ženy. Lekári uvádzajú, že aj muži môžu trpieť kŕčovými žilami panvy.

Získanie diagnózy

U mnohých pacientov budú panvové, vaginálne a vulválne kŕčové žily prítomné bez zjavných symptómov, ale panvové kŕčové žily sa dajú ľahko identifikovať duplexným ultrazvukovým vyšetrením. To zahŕňa externé skenovanie hornej časti stehna a oblasti slabín, ako aj perinea a vulválnej oblasti. To sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčnej ultrazvukovej sondy. Aby bolo možné správne diagnostikovať akýkoľvek reflux v hlbších žilách, mali by sa vykonať ďalšie odborné vyšetrenia.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné, aby flebológ vystopoval žily až do oblasti maternice a vaječníkov, aby zistil ich pôvod. Tieto môžu vyžadovať, aby vaskulárny sonografista vykonal abdominálne, intravaginálne alebo interné ultrazvukové vyšetrenie pri samostatnej návšteve.

Pacientom, ktorí sa liečia na abnormálne žily na nohách, môže skríning kŕčových žíl v oblasti slabín pomôcť identifikovať zdroj problémových žíl na dolných končatinách.

Užitočný systém hodnotenia používaný na diagnostiku kŕčových žíl vulvy

Stupeň 0 (zvyčajný)
Žiaden venózny reflux alebo varikozity viditeľné vo vulve.

Stupeň 1 (častý)
Po ultrazvukovom vyšetrení sa preukáže reflux v vulválnych žilách.

2. stupeň (menej časté)
Okrem diagnostikovania refluxu v vulválnych žilách ultrazvukom uvidíte aj varixy v dolnej časti pošvy a cez sliznicu vnútorných pyskov ohanbia.

Stupeň 3 (veľmi menej časté)
Počas státia uvidíte na koži vonkajších veľkých pyskov viditeľné varixy.

Stupeň 4 (zriedkavé)
V stoji uvidíte rozsiahle varikozity pyskov ohanbia, ako aj celkové skreslenie hrubej anatómie oblasti.

Kedy by ste mali vyhľadať liečbu?

Bez ohľadu na lokalizáciu kŕčových žíl, či už v panvovej oblasti alebo v stehnách, nohách alebo členkoch, je dôležité dostať vhodnú liečbu od skúseného flebológa. Liečba pomôže zmierniť príznaky a zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu ochorenia žíl.

Pacientkám, ktoré sú momentálne tehotné, je vhodné odporučiť liečbu medzi tehotenstvami. Liečba počas tehotenstva sa neodporúča. Podľa našich skúseností by sa kŕčové žily v panve a nohách mali liečiť pred ďalším tehotenstvom, aby sa predišlo zhoršeniu následným tehotenstvom.

Príprava na ultrazvukové vyšetrenie panvových žíl

Pri vašej úvodnej konzultácii vaskulárny sonograf a flebológ vyšetrí a naskenuje hornú časť stehna/slabín a niekedy aj oblasť panvy, ak sa v tejto oblasti nachádzajú žily. Skenovanie slabín tvorí neoddeliteľnú súčasť procesu skenovania a je dôležité na zabezpečenie úplného a dôkladného vyšetrenia. Diagnóza musí byť čo najpresnejšia, aby sa zabezpečila správna liečba. Skenovanie nôh a slabín sa vykonáva tak, že pacient stojí na špeciálnom vyšetrovacom stupienku a jeho noha je zvonka otočená. Dôrazne odporúčame našim pacientom nosiť skromnú a pohodlnú spodnú bielizeň, ktorá im pomôže uľahčiť skenovanie.

Ako liečime kŕčové žily panvy, vagíny a vulvy

Endovenózna laserová ablácia (EVLA)

Endovenózna laserová ablácia (EVLA)

Pod ultrazvukovým vedením sa laserové vlákno umiestni do abnormálnej žily cez malý rez. Keď sa aktivuje laser a vlákno sa pomaly odstraňuje, dochádza k reakcii v stene žily pozdĺž ošetrovanej časti, čo vedie ku kolapsu a skleróze steny žily s minimálnym nepohodlím.

čítaj viac
Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia je vysoko špecializovaný postup zahŕňajúci vstreknutie roztoku sklerotizujúceho do abnormálnych žíl pomocou ultrazvukového navádzania, čo spôsobí kolaps žilovej steny. Žily sa rozpúšťajú a miznú, keď ich telo postupne vstrebáva.

čítaj viac
Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia (RFA) sa opiera o tepelné (tepelné) poškodenie žily, ktoré vedie k okamžitému uzavretiu žily. Akonáhle je žila ošetrená rádiofrekvenčnou abláciou, bude postupne úplne absorbovaná telom a časom zmizne.

čítaj viac

Váš žilový chirurg vyberie liečbu, ktorá dokonale vyhovuje vašim žilám.

Medicare zľava a náklady

Náklady na liečbu kŕčových žíl závisia od závažnosti žíl, ako aj od toho, ktorá liečba sa používa. Tieto náklady podrobne preberieme na vašej úvodnej konzultácii.


Zľavu Medicare je možné uplatniť na všetky procedúry kŕčových žíl , okrem najpovrchnejších metličkových žíl.

Čo očakávať

Zistite všetko o svojom prvom stretnutí, čo je zahrnuté a koľko to bude stáť.

Zistiť viac