Periorbitálne žily

Periorbitálne žily (POV) sú často príčinou kozmetických obáv pacientov. POV sú povrchové žily, ktoré začínajú na moste nosa a tiahnu sa pod alebo nad oko, aby sa spojili s žilovými vetvami na bočnom čele a temene hlavy. Za normálnych okolností sú periorbitálne žily sotva viditeľné ľudským okom.

Môžu byť periorbitálne žily príčinou nepohodlia?

Starší pacienti alebo pacienti so svetlou pokožkou môžu trpieť vyčnievajúcimi a rozšírenými periorbitálnymi žilami okolo očí, spánkov a na čele. Môžu byť viditeľné modré žilky pod očami alebo vypuklá žila na spánku. Niektorí ľudia pociťujú nepohodlie, keď sú vyčnievajúce periorbitálne žily vystavené nadmernému teplu, napríklad po horúcej sprche alebo počas poludňajšieho slnka.

K dispozícii sú nové techniky na liečbu stavu bez chirurgického zákroku

Zatiaľ čo niektorým sa nemusí páčiť vzhľad ich vyčnievajúcich periorbitálnych žíl, vo všeobecnosti sú asymptomatické a nie sú výsledkom žiadneho základného zdravotného stavu. Napriek tomu niektorí môžu chcieť odstrániť žily, aby zlepšili svoj vzhľad. Liečba periorbitálnych žíl v minulosti zahŕňala mikroflebektómiu (chirurgické odstránenie viditeľnej žily). Mikroflebektómia zahŕňa prepichnutie kože okolo oka, aby sa odstránila žilka. Ide o veľmi chúlostivý postup a môže potenciálne viesť k zjazveniu. Okrem toho môžu byť niektoré žily príliš malé na to, aby sa dali chirurgicky odstrániť.

Našťastie je v súčasnosti k dispozícii množstvo nových, neinvazívnych liečebných postupov na liečbu vyčnievajúcich periorbitálnych žíl. Medzi takéto liečby patrí laserová ablačná terapia a skleroterapia priameho videnia, ktoré eliminujú viditeľné periokulárne žily okolo očí bez zanechania viditeľného jazvového tkaniva. Konečným výsledkom je šťastný a sebavedomý pacient, ktorý vyzerá a cíti sa mladšie bez toho, aby sa musel uchýliť k stresu a námahe chirurgického zákroku.

Nie všetky liečby sú účinné pri odstraňovaní žiliek pod očami

Zatiaľ čo laserová ablačná terapia sa ukázala ako účinná pri odstraňovaní malých oblastí modrých žiliek na tvári a nose, je menej účinná pri liečbe väčších žiliek pod očami. Účinnejšou liečbou na odstránenie vyčnievajúcich periorbitálnych žíl v tejto oblasti je skleroterapia priameho videnia, známa aj ako mikroskleroterapia alebo štandardná skleroterapia.

Skleroterapia v akcii

Počas liečby lekár vpichne injekciu do viacerých postihnutých oblastí kože. Aj keď tento proces môže znieť nepríjemne, väčšina pacientov počas procedúry uvádza len malé alebo žiadne nepohodlie. Na liečbu kŕčových žíl sa používa skleroterapia už celé desaťročia. Používajú sa len malé množstvá sklerotizujúcej látky, pričom akýkoľvek zvyškový roztok sa telom rýchlo zriedi, čím sa stáva neškodným. Táto neinvazívna liečba zahŕňa intradermálnu injekciu sklerozantu (tetradecylsulfát sodný alebo polidokanol) do postihnutých žíl. To spôsobuje kolaps a stvrdnutie žíl, proces známy ako skleróza. Akonáhle cievy stvrdnú, telo bude absorbovať degradované tkanivo počas nasledujúcich troch až šiestich týždňov, takže pokožka zostane bez škvŕn. Dr Paraskevas uprednostňuje použitie Polidocanolu (Aethoxysklerol) na periorbitálne žily kvôli jeho nižšej účinnosti a zníženej tendencii spôsobiť zápal v liečenej žile a okolo nej.

Periorbitálne žily pred a po liečbe

Problém
periorbitálnych žíl

Liečebná metóda
Skleroterapia priameho videnia .

Výsledky
1 mesiac po skleroterapii, drobné modriny a opuchy, ktoré sa budú naďalej zmenšovať. Žiadne iné komplikácie.

Periorbitálne žily

Problém
periorbitálnych žíl

Liečebná metóda
Skleroterapia priameho videnia .

Results
1-month post sclerotherapy, minor bruising, and swelling which will continue to reduce. No other complications.

Periorbital veins

Problém
Periorbitálne žily (podočné žily) po mnoho rokov spôsobujú nepohodlie najmä v horúcom počasí.

Liečebná metóda
Skleroterapia priameho videnia

Výsledky
Zobrazia sa priamo po ošetrení. Výsledkom liečby je skleróza žíl.

Periorbitálne žily (podočná žila).

Pacient
32-ročný

Problém
Modrá periorbitálna žilka viditeľná pod a okolo očného okolia.

Metóda liečby
Skleroterapia priameho videnia s 0,5% roztokom Polidocal.

Výsledky
Vynikajúce rozlíšenie viditeľnej periorbitálnej žily.

Modrastá periorbitálna žila viditeľná pod a okolo oblasti očí.

Čo očakávať

Zistite všetko o svojom prvom stretnutí, čo je zahrnuté a koľko to bude stáť.

Zistiť viac