Príznaky závažných kŕčových žíl a chronického žilového ochorenia

Závažné kŕčové žily

Venózna choroba je progresívny stav. Sám sa nezlepší ani neodíde. Postupom času sa bude zvyšovať počet kŕčových žíl, metličkovitých žíl a iných bolestivých symptómov, ktoré sa budú tiež zhoršovať. Môže sa rozvinúť do rozpadu kože, otvorených vredov, ktoré sa nezahoja, a dokonca aj krvných zrazenín.

Aké sú príznaky závažných kŕčových žíl / chronického žilového ochorenia?

Pacienti so závažným žilovým ochorením môžu mať príznaky, ako je venózny ekzém (venózna dermatitída), opuch nohy (edém), zmena farby kože (hyperpigmentácia), zhrubnutie kože dolnej končatiny alebo členku (lipodermatoskleróza) a lokalizované alebo rozsiahle narušenie kožnej bariéry, najmä v oblasti členkov (venózna ulcerácia). Okrem toho môžu pacienti pociťovať ťažkosti, bolesť a únavu v nohách. Ak sa tieto symptómy neliečia, s pribúdajúcim vekom sa pravdepodobne zhoršia.

Lipodermatoskleróza môže výrazne ovplyvniť zdravie dolnej časti nohy a viesť ku komplikáciám, ako je závažný zápal (flebitída) a infekcia (celulitída); kŕčové žily môžu vytvárať zrazeniny (tromboflebitída) a žilové vredy môžu byť dosť problematické a ťažko liečiteľné, najmä keď krvácajú, plačú alebo sú infikované.

Symptómy a komplikácie ťažkého žilového ochorenia

Stručný popis každej z komplikácií neliečených a progresívnych kŕčových žíl alebo chronického žilového ochorenia.

Viac o tom, ako flebológovia klasifikujú žilové ochorenie, sa dozviete tu .

Venózny ekzém

Venózny ekzém

Venózny ekzém (tiež známy ako venózna stázová dermatitída , venózna dermatitída alebo varikózny ekzém ) je miesto, kde sa koža obklopujúca kŕčové žily stáva šupinatou, červenou a svrbivou . Môže to byť mierne a obmedzené na lokalizované oblasti alebo môže pokrývať celú dolnú časť nohy , kde je koža veľmi zapálená.

Príznaky venózneho ekzému

V blízkosti žíl na nohách a členkoch: suchá šupinatá koža , svrbenie, bolesť, otvorené rany, ktoré vytekajú alebo sa tvoria kôry v dôsledku poškriabania, zhrubnutá alebo drsná koža .

Čo spôsobuje žilový ekzém?

Keď nekompetentné žily zlyhajú pri návrate krvi do srdca, krv sa hromadí a vo vnútri žily sa vytvára tlak. Toto je známe ako venózna hypertenzia (zvýšenie lokalizovaného krvného tlaku). Tento dodatočný tlak tlačí krv do kapilár, drobných žiliek blízko povrchu kože. Venózna hypertenzia je hlavnou príčinou venóznej stázovej dermatitídy a zápalu pri progresívnom venóznom ochorení.

So zvýšeným tlakom v kapilárach a krvných cievach unikajú červené krvinky blízko povrchu kože . Imunitný systém odošle zápalové bunky do uniknutých červených krviniek, aby prostredníctvom reakcie v koži spustil proces hojenia . Keďže však červené krvinky v dôsledku žilovej nedostatočnosti naďalej unikajú , zápal sa stáva chronickým žilovým ekzémom . Pokožka je podráždená , svrbí a koža sa môže pokaziť a stať sa drsnou, šupinatou a v dôsledku škrabania sa tvoria ranky. Tieto otvorené rany ( vred na nohách ) sa môžu ťažko hojiť až do základného problému kŕčové žily sa riešia. Dovtedy môžu spôsobovať infekcie a byť bolestivé.

Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia – sfarbenie kože

Hyperpigmentácia je typickým znakom postupujúceho žilového ochorenia. Ide o vývoj sfarbenia kože nad členkom, často lokalizovaného v kŕčovej žile. Ak z poškodenej cievy vytečie krvný tok, hemoglobín sa rozpadne a rozptýli v tkanive, čo spôsobí odfarbenie, známe ako hyperpigmentácia.

Príznaky hyperpigmentácie

Hnedé sfarbenie povrchu kože v blízkosti členku.

Čo spôsobuje hyperpigmentáciu?

Keď varikozity presakujú krv (vrátane červených krviniek a hemoglobínu) do kapilár a tkanív v blízkosti povrchu kože, rozkladajú sa na železo, ktoré zafarbí pokožku. To môže byť dosť tmavé. Pri liečbe kŕčových žíl pod nimi sa farba zvyčajne trochu zosvetlí, ale škvrna nemusí úplne zmiznúť.

Hyperpigmentácia sa môže objaviť aj po liečbe skleroterapiou, viac o nej čítajte tu .

Edém

Edém – opuch nôh

Edém je komplikáciou chronického žilového ochorenia, pri ktorom opuchne členok, chodidlo a/alebo dolná časť nohy. Opuchy sa niekedy môžu vyskytnúť u pacientov s menej pokročilými kŕčovými žilami, ale často sú prítomné v pokročilých prípadoch závažného žilového ochorenia.

Venózny vred

Venózny vred – otvorené rany

Lokalizované alebo rozsiahle narušenie kožnej bariéry, najmä v oblasti členku. Ak sa ťažké žilové ochorenie nelieči, vedie k zhoršeniu symptómov v dolných končatinách, čo nakoniec vyvrcholí rozvojom žilového vredu. Vred môže byť malý alebo veľký. Liečba vredu môže byť zložitá a musí sa správne riadiť kombináciou konzervatívnych a lekárskych zásahov flebológa.

Lipodermatoskleróza

Lipodermatoskleróza – zhrubnutie kože dolnej končatiny alebo členku

Jedno zo štádií zmeny kože pred ulceráciou sa označuje ako lipodermatoskleróza alebo chronická panikulitída. Ide o zhrubnutie kože a mäkkého tkaniva v dolnej časti nohy a členku predovšetkým v súvislosti s chronickým žilovým ochorením a kŕčovými žilami.

Flebitída a celulitída

Závažná bakteriálna infekcia žily a okolitých tkanív pod kožou.

Tromboflebitída

Tromboflebitída

Tromboflebitída je zápal a zrážanie krvi v žilách. Zrážanie krvi je normálna funkcia, ktorá zastavuje krvácanie po úraze. Keď sa to stane v žile a bráni prietoku krvi, môže to viesť k vážnym zdravotným problémom.

Príznaky tromboflebitídy

Opuch, citlivosť a pokožka je teplá na dotyk. Mnohí pacienti však nevykazujú žiadne príznaky (asymptomatickí).

Príznaky môže byť ťažké identifikovať kvôli iným stavom s podobnými príznakmi, ako sú podráždenie kože, prasknuté cysty, svalové napätie, flebitída a celulitída.

Čo spôsobuje tromboflebitídu?

Tromboflebitída (zápal a krvná zrazenina) nastáva, keď si telo mýli hromadenie krvi v kŕčových žilách so stratou krvi. Telo posiela zápalové bunky a biele krvinky, aby zastavili „krvácanie“. To zráža krv. Keď sa zrazenina vyskytuje vo vnútri žily, môže brániť voľnému toku krvi.

Nebezpečenstvo pre zdravie môže závisieť od umiestnenia zrazeniny. Ak sa vytvorí v žile blízko kože (trombóza povrchových žíl), môže spôsobiť zápal okolitých tkanív, tvorbu červených hrčiek a opuch celej končatiny. Ak sa zrazenina vyskytne v hlbšej žile (hlboká žilová trombóza), zrazenina sa môže odlomiť a dostať sa do srdca a pľúc, čo vedie k pľúcnej embólii. To môže byť život ohrozujúce.

Ako liečime ťažké kŕčové žily / chronické žilové ochorenie

Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia je vysoko špecializovaný postup zahŕňajúci vstreknutie roztoku sklerotizujúceho do abnormálnych žíl pomocou ultrazvukového navádzania, čo spôsobí kolaps žilovej steny. Žily sa rozpúšťajú a miznú, keď ich telo postupne vstrebáva.

Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia (RFA) sa opiera o tepelné (tepelné) poškodenie žily, ktoré vedie k okamžitému uzavretiu žily. Akonáhle je žila ošetrená rádiofrekvenčnou abláciou, bude postupne úplne absorbovaná telom a časom zmizne.

Ambulantná flebektómia

Ambulantná flebektómia

Ambulantná flebektómia je chirurgické odstránenie viditeľných kŕčových žíl pomocou rezu kľúčovou dierkou. Procedúra odstraňuje kŕčové žily pomocou série malých vpichov (malých len 1 mm) vytvorených v koži priľahlej k žile.

Závažné kŕčové žily
pred a po

Pacient
60-ročný muž

Problém
Výrazná hyperpigmentácia a opuch ľavej dolnej končatiny v dôsledku  chronického žilového ochorenia . Postupné zhoršovanie a bolo nesprávne liečené lokálnymi steroidmi.

Metóda liečby
Endovenózna laserová ablácia a ultrazvukom riadená penová skleroterapia

Výsledky
Po dlhom prebiehajúcom procese hojenia je pacient spokojný so svojím pokrokom a bude nás naďalej navštevovať na pravidelné kontroly a skenovanie.

Pacientka
75-ročná žena

Problém
Dlhotrvajúci  žilový vred  ľavej dolnej končatiny.

Metóda liečby
Endovenózna laserová ablácia a ultrazvukom riadená skleroterapia

Výsledky
Týmto ošetrením sa vred úspešne a natrvalo vyliečil.

Pacient
71-ročný muž

Problém Vred
predkolenia na pravej strane   , ktorý mal pacient dlhodobo.

Metóda liečby
Endovenózna laserová ablácia a ultrazvukom riadená skleroterapia

Výsledky
Riešenie vredu, pridružených kŕčových žíl a opuchov. Pigmentácia je pozostatkom dlhodobého postihnutia kože a časom vybledne.

Zobraziť ďalšie pred a po pre: Spider Veins | Periorbitálne žily

Medicare zľava a náklady

Náklady na liečbu kŕčových žíl závisia od závažnosti žíl, ako aj od toho, ktorá liečba sa používa. Tieto náklady podrobne preberieme na vašej úvodnej konzultácii.


Zľavu Medicare je možné uplatniť na všetky procedúry kŕčových žíl , okrem najpovrchnejších metličkových žíl.

Čo očakávať

Zistite všetko o svojom prvom stretnutí, čo je zahrnuté a koľko to bude stáť.

Zistiť viac