Pavúčie žily
a retikulárne žily
Pavučinové žilky sú malé červené alebo modré žilky, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, ale častejšie na nohách, členkoch, tvári, hrudníku alebo bruchu. Sú mimoriadne bežné. Pavúčie žily sa môžu javiť ako krátke, zdanlivo neprepojené čiary, každá približne na šírku vlasu, alebo môžu pripomínať pavučinu alebo strom s konármi. Z lekárskeho hľadiska sa pavúčie žily nazývajú telangiektázie a zvyčajne sa vyskytujú v spojení s väčšími rozšírenými krvnými cievami (často modro-zelenej farby) nazývanými retikulárne žily. Rozšírené krvné cievy môžu spôsobiť bolesť, najmä pri dlhom státí.

Čo spôsobuje pavúčie žily?
Pavúčie žily sú často prietokovým efektom kŕčových žíl v blízkych krvných cievach. Keď sa poškodený úsek žily (kŕčová žila) naplní krvou a nafúkne do svojej kapacity, pretečenie krvi vytvorí v blízkosti kože drobné pavúčie žilky. To je dôvod, prečo je dôležité liečiť základnú príčinu a nielen pavúčie žily, ktoré možno vidieť na povrchu kože.
Sú pavúčie žily nebezpečné?
Vo všeobecnosti je odpoveď nie. Ak sú však pavúčie žily výsledkom základného žilového ochorenia, potom sa musí liečiť základný stav spôsobujúci pavúčie žily, pretože ak sa nelieči, môže viesť k ďalším komplikáciám.
Potrebujete tieto žily?
Hoci rozšírené krvné cievy prenášajú krv, nie sú účinné a často nie sú potrebné pre obehový systém. Telo už má vytvorenú alternatívnu cestu pre krv, aby sa mohla efektívnejšie vrátiť späť do srdca. Môžu sa teda liečiť bez negatívneho vplyvu na krvný obeh. Liečba skutočne zlepší krvný obeh.
Pri skleroterapii existuje približne 80% šanca na výrazne zlepšený vzhľad, v závislosti od závažnosti problému. Liečba tiež zvyčajne zmierni akékoľvek príznaky spôsobené žilami.
Kŕčové žily objavujúce sa v dolnej časti nohy, členku alebo chodidle môžu byť príznakom vážneho ochorenia kŕčových žíl. Pavúčie žily v týchto oblastiach sú takmer vždy vyživované väčšou vnútornou žilou, ktorá nefunguje správne a ak by sa neliečila, mohla by viesť k ďalším komplikáciám.
Ako flebológovia klasifikujú závažnosť žilového ochorenia?
V minulosti bolo pre flebológov a zdravotníkov zložité definovať poruchy žíl z dôvodu rozsahu a závažnosti symptómov. Vytvorením systému klasifikácie žilových chorôb CEAP sa diskusia o podmienkach a liečbe štandardizuje na celom svete. Prečítajte si viac o klasifikačnom systéme CEAP.
Ako liečime pavúčie a retikulárne žily
Ultrazvukom riadená skleroterapia
Ultrazvukom riadená skleroterapia je vysoko špecializovaný postup zahŕňajúci vstreknutie roztoku sklerotizujúceho do abnormálnych žíl pomocou ultrazvukového navádzania, čo spôsobí kolaps žilovej steny. Žily sa rozpúšťajú a miznú, keď ich telo postupne vstrebáva.
Skleroterapia
Zlatým štandardom liečby metličkovitých žíl je skleroterapia, známa aj ako mikroskleroterapia alebo skleroterapia priameho videnia. Zahŕňa injekciu dráždivého roztoku cez malú ihlu do pavúčích žíl, čo spôsobí, že sa uzavrú a stvrdnú.
Systém na prezeranie žíl AccuVein
AccuVein osvetľuje žily, ktoré by inak mohli byť voľným okom nezistiteľné. To zlepšuje presnosť liečby a umožňuje flebológovi vizuálne potvrdiť, že liečba bola úspešná.
Váš žilový chirurg vyberie liečbu, ktorá dokonale vyhovuje vašim žilám.
Pavúčie žily pred a po liečbe
Medicare zľava a náklady
Náklady na liečbu kŕčových žíl závisia od závažnosti žíl, ako aj od toho, ktorá liečba sa používa. Tieto náklady podrobne preberieme na vašej úvodnej konzultácii.
Zľavu Medicare je možné uplatniť na všetky procedúry kŕčových žíl , okrem najpovrchnejších metličkových žíl.
Čo očakávať
Zistite všetko o svojom prvom stretnutí, čo je zahrnuté a koľko to bude stáť.