Recidíva kŕčových žíl

Príčiny recidivujúcich kŕčových žíl

Niektorí pacienti sa mylne domnievajú, že recidivujúce kŕčové žily dokazujú, že ich operácia zlyhala, alebo že liečba kŕčových žíl vo všeobecnosti nefunguje.

Existujú tri dôvody, prečo sa kŕčové žily opakujú:

1. Progresia venózneho ochorenia

2. Nedostatočná diagnóza

3. Neovaskularita po chirurgickom odstránení žily.

1. Progresia venózneho ochorenia

Progresia venózneho ochorenia je najčastejšou príčinou recidívy. Aj keď technicky nejde o recidívu kŕčových žíl, ale skôr o zhoršenie stavu existujúcich žíl v dôsledku progresívneho ochorenia žíl, často sa to považuje za „návrat“ žíl po liečbe. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že kŕčové žily môžu byť spôsobené pokračujúcim žilovým ochorením, nie jednorazovým žilovým problémom, ktorý treba liečiť a na ktorý sa zabúda. Počas života sa u nich budú naďalej rozvíjať neschopné žily. Preto sú v týchto prípadoch dôležité kontroly po liečbe, ultrazvukové vyšetrenia a hodnotenia v nasledujúcich rokoch.

2. Nedostatočná diagnóza

Nedostatočná počiatočná diagnóza je ďalšou príčinou opakovaných kŕčových žíl.

To môže znamenať, že boli liečené nesprávne žily alebo boli liečené správne žily, ale nesprávnymi technikami. Bez odborného oka na komplexnom ultrazvuku nie je možné identifikovať kŕmne žily. Ak tieto neschopné žily, kde problém vzniká, nie sú identifikované, kŕčové žily sa môžu opakovať. Ak sa na žily aplikuje nesprávna technika, napr.: šírka kŕčovej žily vyžaduje inú techniku, ako bola použitá, problémové žily sa opakujú.

Naše údaje z praxe nám hovoria, že panvové žily sú najčastejšie nesprávne diagnostikovaným alebo prehliadaným stavom, po ktorom nasleduje vynechaný venózny reflux a prehliadané nekompetentné perforujúce žily.

3. Neovaskularita

Neovaskularita je komplikáciou chirurgického zákroku na odstránenie žíl, pri ktorom sa vo vnútri hornej časti stehna a slabín vyvinú primitívne krvné cievy. Tieto nové cievy sa vyvíjajú bez chlopní v žilovej stene, čím sa nové úseky okamžite stávajú nekompetentnými, čo spôsobuje recidívu kŕčových žíl. Toto je jeden z niekoľkých dôvodov, prečo v spoločnosti Miravue neponúkame operáciu stripovania žíl.

Liečba opakovaných kŕčových žíl

Liečba recidivujúcich kŕčových žíl si vyžaduje zručnosť a odbornú ultrazvukovú diagnostiku. Ošetrujúci flebológ musí dôkladne pochopiť, prečo sa kŕčové žily opakovali, kde ich hľadať a ako ich posúdiť na ultrazvuku.

Ultrazvukové zariadenie musí byť vysoko pokročilé, aby detekovalo aj tie najmenšie opakujúce sa krvné cievy. Mnohé z ciev sú 1 mm alebo menej, čo sťažuje ich pozorovanie staršími ultrazvukovými zariadeniami.

Ošetrujúci flebológ potrebuje mať k dispozícii plnú výzbroj liečebných postupov. To zahŕňa žilové lepidlo, ultrazvukom riadenú skleroterapiu a techniky endovenóznej tepelnej ablácie. Mnohé žily, najmä tie, ktoré sa znovu objavili po chirurgickom odstránení, ako je neovaskularizácia vysoko v stehne a slabinách, často nereagujú len na skleroterapiu. Použitie žilového lepidla v tandeme so skleroterapiou je mimoriadne účinné.

Endovenózna laserová ablácia (EVLA)

Endovenózna laserová ablácia (EVLA)

Pod ultrazvukovým vedením sa laserové vlákno umiestni do abnormálnej žily cez malý rez. Keď sa aktivuje laser a vlákno sa pomaly odstraňuje, dochádza k reakcii v stene žily pozdĺž ošetrovanej časti, čo vedie ku kolapsu a skleróze steny žily s minimálnym nepohodlím.

čítaj viac
Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia je vysoko špecializovaný postup zahŕňajúci vstreknutie roztoku sklerotizujúceho do abnormálnych žíl pomocou ultrazvukového navádzania, čo spôsobí kolaps žilovej steny. Žily sa rozpúšťajú a miznú, keď ich telo postupne vstrebáva.

čítaj viac

Prevencia recidívy kŕčových žíl

 

Ošetrujúci lekári môžu znížiť recidívu.

Ak vezmeme do úvahy tri hlavné príčiny: progresiu žilového ochorenia, nedostatočnú diagnostiku a neovaskularitu, v každom prípade má ošetrujúci lekár svoj podiel na redukcii recidivujúcich kŕčových žíl.

Progresia žilového ochorenia –  Na ochorenie žíl neexistuje žiadny liek, iba liečba chorých žíl a iných symptómov, keď sa objavia, a ich priebežná liečba. Je dôležité, aby lekári stanovili liečebný a následný plán pre pacientov s pokračujúcim žilovým ochorením.

Nedostatočná diagnóza – Lekári môžu zabezpečiť presnú diagnózu vykonaním komplexného ultrazvuku a identifikáciou všetkých vyživovacích žíl a ich ošetrením predtým, ako ošetria povrchové žily a viditeľné pavúčie žily. Komplexná ultrazvuková technika je základom účinnej liečby ochorení žíl. Dôrazne sa odporúča duplexné ultrazvukové overenie, aj keď nie je povinné. Flebológovia, ktorí majú diplom alebo osvedčenie o vaskulárnom ultrazvuku alebo absolvovali školenie prostredníctvom Australasian College of Phlebology alebo ako súčasť DDU (Diploma of Diagnostic Ultrasound),

Neovaskularita – Neovaskularitu možno liečiť opäť vykonaním komplexného ultrazvukového vyšetrenia na identifikáciu pôvodu a žíl, po ktorom nasleduje liečba kombináciou EVLA a skleroterapie. Domnievame sa však, že vo väčšine prípadov by sa v prvom rade malo vyhnúť chirurgickému odstráneniu žíl. Podporujú to rôzne medzinárodné smernice.

Pacienti môžu pomôcť znížiť riziko návratu kŕčových žíl.

Pacienti, ktorí podstúpili liečbu, môžu prispieť k zdraviu svojich žíl tým, že budú pravidelne kontrolovať u ošetrujúceho lekára, dostávajú pravidelné kontrolné vyšetrenia a pravidelne sa podrobujú hodnoteniam na riešenie progresie ochorenia žíl. Ostatné je na ošetrujúcom lekárovi.

Čo očakávať

Zistite všetko o svojom prvom stretnutí, čo je zahrnuté a koľko to bude stáť.

Zistiť viac