Kŕčové žily na nohách a členkoch

Kŕčové žily alebo kŕčové žily , ktoré sa objavujú okolo členku alebo chodidla, sú medzi odborníkmi známe ako Corona Phlebectasia. Etymologicky sa „koróna“ týka vejárovitých lúčov, ktoré vyžarujú zo slnečného povrchu a v tomto medicínskom kontexte opisuje vejárovitý charakter kapilár pavúčích žíl na vnútornej strane chodidla. „Phlebektázia“ označuje prítomnosť abnormálnych žíl a kapilár. Spoločne tieto výrazy označujú vejárovité šírenie abnormálnych kapilár.

Noha s príznakmi metličkovitých žíl a kŕčových žíl

Čo spôsobuje kŕčové žily členkov a nôh?

Keď fungujú tak, ako majú, žily transportujú krv jedným smerom späť do pľúc a srdca, aby sa okysličili. Niekedy zlyhajú chlopne v stenách žíl, ktoré udržujú prietok krvi jedným smerom, čo spôsobuje únik krvi dozadu. Tento jav je známy ako venózny reflux alebo venózna insuficiencia. Keď sa krv nahromadí v časti žily trpiacej žilovým refluxom, môže sa na povrchu kože objaviť vydutina.

Pacienti, ktorí trpia výraznými členkovými žilami alebo korona flebektáziou, majú takmer vždy základnú venóznu nedostatočnosť okolo malých safénových žíl alebo perforačných žíl v dolnej časti nohy. Dá sa to liečiť laserovým alebo rádiofrekvenčným ošetrením známym ako endovenózna ablácia alebo lekárskym adhezívnym postupom nazývaným kyanoakrylátový uzáver.

Lekári by mali vždy preskúmať možnosť, že pacient s výraznými členkovými žilami má problémy s venóznou insuficienciou. Žily členkov a chodidiel by sa nemali liečiť izolovane, skôr by sa malo vykonať duplexné ultrazvukové vyšetrenie na identifikáciu základných problémov žíl.

Je potrebné liečiť varixy členkov a chodidiel?

Pacienti s podozrením na venóznu insuficienciu by mali navštíviť flebológa, ktorý má skúsenosti s odhaľovaním a liečbou tohto stavu. Dokonca aj malé modré žilky okolo členkov a chodidiel môžu naznačovať vznikajúci stav žíl.

Ak sa kŕčové žily neliečia príliš dlho, môžu spôsobiť množstvo problematických symptómov vrátane venózneho ekzému, zmeny farby kože, opuchov nôh, vredov a stvrdnutia členkov a dolnej časti nohy. Môžu tiež spôsobiť vážne krvné zrazeniny.

Bežné príznaky kŕčových žíl na chodidlách a členkoch

  • Bolesť nôh, členkov a chodidiel.
  • Pulzovanie, svrbenie a pálenie okolo nôh, členkov a chodidiel.
  • Nepokojné nohy a časté kŕče
  • Ťažkosť a únava nôh
  • Žila na chodidle alebo členku je opuchnutá, červená alebo jemná na dotyk
  • Kožné ulcerácie alebo vyrážky v blízkosti členku (indikujú závažné žilové ochorenie)
  • Poruchy kože okolo žily na chodidle/členku

Ľudia s žilovým ochorením alebo problémovými žilami v oblasti chodidiel a členkov sa môžu prejaviť tromi hlavnými spôsobmi

  1. Samostatne výrazné žily – viditeľne veľké a vypuklé kŕčové žily, menšie nitkovité pavúčie žily alebo retikulárne žilky, bez iných príznakov a bolesti.
  2. Výrazné žily plus príznaky ako opuch nôh alebo žilové vredy (rozpad kože okolo dolnej časti nohy alebo členku)
  3. Samotné príznaky bez viditeľných abnormálnych žíl

Ako liečime kŕčové žily členkov a chodidiel

Endovenózna laserová ablácia (EVLA)

Endovenózna laserová ablácia (EVLA)

Pod ultrazvukovým vedením sa laserové vlákno umiestni do abnormálnej žily cez malý rez. Keď sa aktivuje laser a vlákno sa pomaly odstraňuje, dochádza k reakcii v stene žily pozdĺž ošetrovanej časti, čo vedie ku kolapsu a skleróze steny žily s minimálnym nepohodlím.

čítaj viac
Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia

Ultrazvukom riadená skleroterapia je vysoko špecializovaný postup zahŕňajúci vstreknutie roztoku sklerotizujúceho do abnormálnych žíl pomocou ultrazvukového navádzania, čo spôsobí kolaps žilovej steny. Žily sa rozpúšťajú a miznú, keď ich telo postupne vstrebáva.

čítaj viac
Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia (RFA) sa opiera o tepelné (tepelné) poškodenie žily, ktoré vedie k okamžitému uzavretiu žily. Akonáhle je žila ošetrená rádiofrekvenčnou abláciou, bude postupne úplne absorbovaná telom a časom zmizne.

čítaj viac

Váš žilový chirurg vyberie liečbu, ktorá dokonale vyhovuje vašim žilám.

Medicare zľava a náklady

Náklady na liečbu kŕčových žíl závisia od závažnosti žíl, ako aj od toho, ktorá liečba sa používa. Tieto náklady podrobne preberieme na vašej úvodnej konzultácii.


Zľavu Medicare je možné uplatniť na všetky procedúry kŕčových žíl , okrem najpovrchnejších metličkových žíl.

Čo očakávať

Zistite všetko o svojom prvom stretnutí, čo je zahrnuté a koľko to bude stáť.

Zistiť viac